SMART

Metoda SMART w NLP cz. II

Dwa dni temu zaczęłam post o metodzie SMART w NLP, postanowiłam go rozbić na 2 części, żebyście nie musieli zapuścić korzeni przed komputerem. Dzisiaj będę mówić o jasnym kontekście celów, o określaniu zasobów potrzebnych do realizacji zadań, o ekologiczności celów i o stawianiu pierwszych kroków. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Jasny kontekst

Ten punkt w wyznaczaniu celów w NLP jest niejako miejscem gdzie cała metoda SMART się łączy, ponieważ ustalając cel oraz kroki dążenia do celu, warto zastanowić się nad szczegółami i otoczeniem, w którym cel będziemy chcieć lub będziemy móc zrealizować. Dlatego wyznaczając cel warto zadać sobie pytania:

 • Czy kontekst Twojego celu jest wystarczająco jasny?
 • Gdzie, kiedy, jak i z kim chcesz ten cel osiągnąć?

Jeśli jeszcze nie wiecie do czego zmierzam to już tłumaczę:

Przypuśćmy, że chcesz mieć dom, zapewne nie usatysfakcjonuje Cię budynek do remontu na nieciekawej dzielnicy, w który trzeba mnóstwo pieniążków zainwestować żeby w ogóle dało się do niego wprowadzić? Jeśli widzisz swój cel wyraźnie najlepiej określ swój cel tak jak go obecnie widzisz, czyli np. Chcę dom wielkości 150 mkw, na wsi oddalonej 20 km od kilku większych miast, chcę żeby było jednocześnie cicho i żeby kursowała często i regularnie komunikacja publiczna, kiedy tylko będzie mnie na to stać zbuduję wymarzony dom od postaw”.

Jak widać w formułowaniu jasnego celu warto podkreślić rzeczy dla nas ważne, tak jak w celu „chcę mieć dom”, warto podkreślić, że oczekujesz nowego domu o określonym metrażu, w spokojnym miejscu (najlepiej na wsi) i stwierdzenie, że rozpoczniesz realizację tego projektu tylko kiedy osiągniesz np. próg zarobków pozwalający wzięcie kredytu i rozpoczęcie budowy.

Czy można określić potrzebne zasoby?

Tak jak w poprzednich pytaniach należy zagłębić się we własne możliwości i analizę tego co możemy potrzebować do realizacji tego co założyliśmy. Należy sobie w tym celu zadać kilka pytań pomocniczych, które od razu omówię na konkretnym przykładzie. Wyobraźmy sobie że chcesz prowadzić zarabiającego na siebie bloga lub inną stronę internetową.

 • Jakie zasoby posiadam?

Z łatwością piszę długie artykuły. posiadam ciekawe zainteresowania, które mogę opisywać i dzielić się swoja wiedzą z innymi. Po za tym czytam dużo blogów i z łatwością przyswajam nowinki technologiczne.

 • Jakie zasoby muszę zdobyć?

Muszę zdobyć wiedzę o pozyskiwaniu dochodu pasywnego. Dodatkowo powinnam zdobyć widzę na temat dostępnych platform blogowych. I zastanowić się czy chcę zacząć blogowanie najpierw na platformie płatnej czy bezpłatnej. Przeanalizować dostępne możliwości serwisów płatnych oraz sprawdzić czy jestem w stanie finansowo opłacić koszty witryny, jeśli nie to zastanowić się nad sposobem pozyskania na to środków. Prawdopodobnie przy większych zarobkach będę musiała założyć działalność gospodarczą.

 • Jakie mam dowody poprzednich osiągnięć?

Z sukcesem prowadziłam bloga jako nastolatka, w ciągu 2 lat osiągnęłam bardzo dobre statystki oraz stałych czytelników. Wiele osób mówi mi że moje prace spełniają wszystkie wymogi formalne i ogólnie mam lekkie pióro. Zawsze za wypracowania i projekty pisemne otrzymywałam wysokie oceny w szkole i teraz na studiach.

 • Co się stanie jakbym zaczął działać tak, jakbym miał potrzebne zasoby?

Już widzę, że mój blog codziennie odwiedza 1000 osób, zdobywa dużą popularność, a miesięcznie generuje dochód pozwalający bez problemu dzięki temu się utrzymać. Już nie mogę się doczekać żeby zarabiać 2x tyle co pozwoli mi na rozpoczęcie budowy domu.

Dzięki patrzeniu na swoje cele tak jakby już posiadało się wszystkie niezbędne zasoby i możliwości do ich osiągnięcia, mamy szansę podejrzeć wynik, jeśli stwierdzamy, że nie usatysfakcjonuje nas cel mamy jeszcze szansę go zmienić zanim będziemy rozczarowani efektem.

Sprawdź czy twój cel jest ekologiczny?

Wbrew pozorom nie oznacza to czy nasz cel będzie wiązał się z segregowaniem śmieci lub ograniczeniem wydzielania CO do atmosfery. W NLP ekologiczność rozumie się poprzez zgodność ze wszystkimi aspektami życia, czyli najprościej mówiąc wyznaczając cel dobrze by było umieć sobie go zwizualizować wielozmysłowo. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniego kierunku celu, a także naprowadzić w razie zboczenia z kursu. Pytania, które warto sobie zadać sprawdzając ekologiczność celu to:

 • Co naprawdę, sprawia że tego chcę?
 • Co zyskam lub stracę, gdy będę to mieć?
 • Co się stanie, gdy to uzyskam?
 • Co się nie stanie, gdy to uzyskam?
 • Co się stanie, gdy tego nie uzyskam?
 • Co się nie stanie, gdy tego nie uzyskam?

Co to naprawdę dają powyższe pytania? Analizujemy to co dostaniemy poprzez kroczenie do celu daną drogą. Jeśli okazuje się, że nasza wybrana droga jest zbyt długa, albo zbyt kręta żeby nią iść, a widzisz inną znacznie lepszą drogę na skróty. Pamiętaj, że nie zawsze najlepszą drogą jest pójście drogą wyboru drogi edukacji, w pewnych etapach życia czasem lepiej iść na skróty i zacząć od praktyki zamiast teorii, a dopiero później uzupełnić wiedzę teoretyczną (nie traktujcie to jako argumentu przeciw edukacji, ponieważ sama uważam, że ukończenie studiów jest ważne).

Jaki jest pierwszy krok?

Znając swój cel zrób dokładny plan. Podziel go na coraz bardziej szczegółowe i bliższe w czasie kroki. W momencie dotarcia do bliskiego horyzontu czasowego, tj kilku dni, najbliższych tygodni. Jeśli już wiesz jak powinien wyglądać twój pierwszy krok to zacznij działać. Nie zastanawiaj się nad tym tylko zrób ten pierwszy krok! A kiedy już go zrobisz reszta pójdzie łatwo.

Ten i poprzedni post napisała na podstawie książki NLP dla Bystrzaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge