SMART

SMART – ustalanie celów

O ustanawianiu celów poprzez technikę SMART już nieco wspomniałam wcześniej, ale czy na pewno wiesz jak ustalić takie mądre (ang. smart -> mądry) cele? Czy może do tej pory formułowałeś swoje cele w ten sposób, ale nie masz pewności czy faktycznie były SMART? A może dzisiaj pierwszy raz słyszysz to określenie? Jakkolwiek by nie było. To jeśli jesteś uczniem, studentem, albo przedsiębiorcą albo kimś, kto lubi po prostu uporządkować swoje życie, poprzez dobrze dobrane cele to świetnie dzisiaj trafiłeś!

SMART co to jest

Być może już zauważyłeś, że cały czas SMART piszę dużymi literami, więc powinno ci się to kojarzyć z jakimś skrótem. I oczywiście jest to skrótem, w dodatku anglojęzycznym zresztą jak wyraz, który został ostatecznie w tym skrócie uchwycony.

Smart z angielskiego oznacza mądry, sprytny lub elegancki. I składa się z pięciu zasadniczych kryteriów opisujących ten cel:

Simple, czyli prosty – najprościej mówiąc, musisz wiedzieć co jest celem (musi być taki żeby każdy zrozumiał go tak samo.

Measurable, czyli mierzalny – po osiągnięciu celu, czy nawet w trakcie jego osiągania powinieneś umieć przedstawić w jakiś sposób wyniki (np. poszerzę o kilkanaście pozycji moją biblioteczkę -> źle, poszerzę moją biblioteczkę o 5 pozycji -> dobrze)

Achievable – osiągalny, czyli jak sama nazwa wskazuje twój musi być osiągalny, jeśli nie będzie szybko się zniechęcisz, krótko mówiąc jeśli założysz sobie, że w ciągu dnia przeczytać 5.000 stron różnych książek lub artykułów ze zrozumieniem, a nie jesteś arcymistrzem szybkiego czytania to prawdopodobnie zaczniesz to na tyle rozwlekać że zamiast 5.000 stron nie przeczytasz nawet 5 (skoro i tak termin upłynie, albo nic się nie stanie jak to przeciągniesz)

Relevant – odpowiedni, inaczej istotny powinieneś określić dlaczego to musisz wykonać, albo co zyskasz dzięki osiągnięciu tego celu, to jest ten moment, w którym weryfikujesz niezbędną motywację do osiągnięcia czegoś.

Time defined, czyli określony w czasie, musisz zawsze wiedzieć kiedy jest deadline celu, a jeśli to tylko cel ambicyjny to musisz określić ile chcesz żeby ci to zajęło. Nie bez powodu, ktoś wymyślił pojęcie prokrastynacja, czyli wręcz nałogowe odkładanie na później. Jeśli nie masz terminu będziesz odkładał coś do momentu aż umrzesz. Ja osobiście znam może 4 osoby, które robią rzeczy o wiele wcześniej niż jest ostateczny termin oddania czegoś, sama robię wszystko na ostatnią chwilę, bo tak wygodniej, a między czasie mogę zająć się rzeczami które mi się przydadzą.

A teraz przykład złego i dobrego sformułowania celu:

Zły: Rozwój firmy

Dobry: Zwiększenie zatrudnienia o 10%, zwiększenie zyskowności o 10%, otwarcie 2 nowych placówek i zmniejszenie kosztów o 5%

Krótkie ćwiczenie:

Wyobraź sobie, że masz zamiar zacząć zarabiać przez internet. Wyznacz sobie pierwsze cele zgodnie z zasadą SMART i opisz jaką rolę odegra każdy czynnik w twoim celu.

Uczyliście się już formułowania celów za pomocą modelu SMART? A może jest to wasza pierwsza styczność z tą zasadą? Opiszcie swoje wrażenia i doświadczenia w komentarzu, jeśli chcecie możecie również w komentarzu zamieścić odpowiedź na ćwiczenie podane powyżej.

Jedna myśl na temat “SMART – ustalanie celów

  1. Gdzieś to już widziałam ;p mi w ustalaniu sobie celi pomogł film sekret io ksiazki Kyosakiego 🙂 polecam Ci Bogaty ojciec Biedny ojciec 🙂 super ksiazka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge