metaprogramy

Jaki jesteś? – Metaprogramy cz. I

Dzisiaj kolejny post związany z NLP, tym razem na temat meta programów. Czym jest NLP pisałam kilkanaście dni temu i możecie sobie o tym przypomnieć w tym miejscu. Myślę, że zrozumienie na jakich metaprogramach działamy i na jakich metaprogramach działają nasi bliscy pozwoli nam na łatwiejszą komunikację, ponieważ trzymając się tego o czym mówiłam w poście NLP to nie manipulacjaja się osobiście brzydzę wpływaniem na innych dlatego przedstawiam tutaj działanie metaprogramów, w całkowicie dobrej wierze.

Czym są metaprogramy?

Metaprogramy to jeden z wielu podświadomych filtrów, które funduje nam nasz umysł i jednocześnie pozwala o wiele szybciej przetworzyć informacje i na nie zareagować. Generalnie metaprogramy to pewne uproszczenia umysłu, które pozwalają nam nie zwariować w codziennym życiu, ponieważ przepuszczając informacje podane w formie dla nas odpowiedniej pozwala na natychmiastową reakcję zgodnie z tym co wcześniej podświadomość rozpoznała jako wzorzec.

Podstawowe metaprogramy to:

  • proaktywny/reaktywny
  • opcje/procedury
  • do/od
  • wewnętrzny/zewnętrzny
  • ogólny/szczegółowy
  • identyczność/zróżnicowanie
  • perspektywa czasowa

Należy pamiętać, że w metaprogramach nie musisz mieć czystego zorientowania na, któryś biegun. To tak choćby była skala od 0 do 100 i prawie pewne jeśli każdy miałby zaznaczyć na tej skali swoje zaangażowanie w wykonywanie zadań do szkoły lub do pracy to każda osoba inaczej by się określiła, a jeszcze inaczej jeśli ta sama skala by dotyczyła zaangażowania w relacje np. z przyjaciółmi. Po prostu można jeździć po tej skali wg naszego upodobania, jeśli zatrzymasz się na 50 w tej skali to będzie po prostu znaczyło że jednocześnie używasz dwóch opcji jednocześnie!

W powyższym akapicie pewnie zauważyliście, że wspomniałam o tym, że skala ta jest również sytuacyjna, o ile ktoś w pracy może być twardym kierownikiem, którego wszyscy się boją, to po dotarciu do domu, w obecności własnej kobiety może zmienić się w pantoflarza, który powtarza jak mantrę „Tak Kochanie, Oczywiście Kochanie”.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że metaprogramy są tak samo neutralne jak kolor używanego papieru toaletowego, każdy używa w domu ulubionego, ale w nagłej potrzebie można użyć innego. Tak samo z metaprogramami póki mamy możliwość korzystamy z naszych ulubionych metaprogramów, ale w przypadku ważnej pracy albo sytuacji awaryjnej, gdzie nie ma innego wyjścia nasze metaprogramy mogą zupełnie inaczej się dostroić.

Ponadto metaprogramy można czasem przyrównać do szczytu G20, gdzie każda głowa państwa mówi innym językiem, a my postanowiliśmy nie wpuścić tłumaczy, bo nasze spotkanie jest tajne. Wyobraźmy sobie co by się działo? Wielki harmider i prawdopodobnie wszyscy wyszliby obrażeni. Tak samo jeśli dwoje ludzi o całkowicie skrajnych metaprogramach musi się dogadać. Kończy się to najczęściej konfliktem, który rozwiązuje osoba umiejąca posługiwać się obiema opcjami i potrafiąca trafić do każdej strony.

Metaprogramy: proaktywny/reaktywny

Osoby proaktywne to generalnie osoby przejmujace kontrolę i starające się, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik. Osoby takie sprawnie dostrzegają rozwiązania konfliktów, które wymagają natychmiastowej reakcji. Idealną pracą dla takich osób jest branża sprzedaży i własne przedsiębiorstwa. Osoby reaktywne porównują osoby proaktywne do buldożera, który w razie potrzeby zmiata wszystko na swojej drodze.

Osoby reaktywne przejawiają postawę krytyczną i najczęściej wolą obserwować niż reagować, czekają aż inni przejmą dowodzenie lub nadejdzie odpowiedni czas do podjęcia działania. Bardzo dużo analizują i najczęściej są w swoich działaniach powolne.

Jak rozpoznać typ osoby po jej mowie ciała?

Osoby proaktywne nie mogą usiedzieć na miejscu i mają szybkie ruchy. soby reaktywne są raczej spokojne i charakteryzują ich wolne ruchy

Jak rozpoznać typ osoby po słowach używanych przez nią?

Osoby proaktywne używają sformułowań takich jak: „Trzeba to zrobić”, „Bierzemy się do pracy”, „Nie spróbujesz – nie dowiesz się”, „Wziąć sprawy w swoje ręce”, „Przejąć kontrolę”

Osoby reaktywne często mówią: „Trzeba to przemyśleć”, „Nie ma co się śpieszyć”, „Zapoznajmy się z danymi”, „Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw”, „Nie mów hop, póki nie przeskoczysz”.

Jeśli sami identyfikujemy się np. jako osoba proaktywna, a nasz partner do rozmów jest reaktywny to na pewno nie powinniśmy go poganiać w podjęciu decyzji, wręcz powinniśmy mu przedstawić wiele opcji możliwych rozwiązań i pewno wykresów i tabelek, które ilustrują problem. Nas to będzie niecierpliwić, ale pozwoli nam na skuteczniejszą komunikację z drugą osobą poprzez nie zmuszanie jej do zmienia swojego trybu co na pewno nie jest możliwe do osiągnięcia na odległość. My jako ta świadoma część grupy powinniśmy się dostosować.

O pozostałych metaprogramach napiszę w kolejnym poście. 🙂 Mam nadzieję, że dzisiejsze informacje są przydatne.

Spotkaliście się już z metaprogramami? A może znacie inne metaprogramy? Chętnie poszerzę swoją wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge