opcje

Jesteś formalistą? – metaprogramy cz. III

Na wstępie chciałabym przeprosić za to że te metaprogramy tak rozwlekam, aczkolwiek obecnie sytuacja prywatna nie daje mi za dużo czasu na pisanie, jednak dodatkowym plusem tej sytuacji jest to że nie zanudzicie się na śmierć czytając długie posty :). O metaprogramach wspominałam w pierwszym wpisie serii. Jeśli chcecie sobie przypomnieć co to jest zapraszam tam. Ostatnio pisałam o metaprogramie niejako definiującym pozytywne myślenie lub negatywne podejście do sprawy. Dzisiaj będę pisać o stopniu sformalizowania naszego życia, czyli czy jesteśmy nastawieni na opcje czy procedury.

Program opcji

Osoby posługujące się metaprogramem opcji kochają dosłownie zajęcia kreatywne, takie, w których podążanie za utartymi schematami niewiele daje lub całkowicie nie działa.

Preferencja opcji objawia się również w momencie kiedy mamy coś wybrać, ponieważ osoby nastawione na opcje lubia mieć duży wybór i jak największą różnorodność. Zazwyczaj się nie czują komfortowo mogąc wybrać tylko jedną rzecz lub gdy nie mają wyboru.

Metaprogram opcji sprzyja także rozpoczynaniu wszelkich projektów i tworzenia ich koncepcji, ale często może się zdarzyć, że osoby takie nie potrafią skończyć projektu, głównie dlatego że umieją tworzyć kierunki działania i procedury, ale sami nie lubią się do nich stosować.

Osoby nastawione na opcje mówią często: „powiedzieć z głowy”, „nagiąć zasady”, „możliwości”, „pobawmy się tym” lub „spróbujmy czegoś innego”.

Metaprogram procedur

W odróżnieniu od opcji, osoby kochające procedury mogą się zagubić kiedy muszą zrobić coś kreatywnego. Na pewno osoba kochająca procedury w takim wypadku będzie szukała schematów działania i algorytmów, które otworzą drzwi do sukcesu.

Jak pracownicy osoby nastawione na procedury będą idealni jako księgow, prawnicy i i inni biurokraci, którzy powinni czcić przepisy i regulaminy jak boga :).

Osoby skierowane na procedury zawsze będą szukały działającego schematu za wszelką cenę, nie chcąc wymyślać czegoś co w ich opinie nie będzie sprawdzone.

Osoby nastawione na procedury używają następujących sformułowań: „działać zgodnie z planem”, „postępować zgodnie z zasadami”, „krok po kroku”, „po pierwsze”, „po drugie” i „na koniec”

Jak rozpoznać, kto jest jak nastawiony

Przede wszystkim z mojego własnego doświadczenia wynika, że jeśli ma się do czynienia z osobą nastawioną na procedury to najczęściej taka osoba jest do bólu zorganizowana i jasno przedstawia swoje oczekiwania. Nie raz zdarzyło mi się w trakcie współpracy z taką osobą, że przewidziała ramy czasowe dla poszczególnych zadań i twierdzi że te ramy czasowe są wystarczające do wykonania danych zadań. Natomiast osoby nastawione na opcje przeważnie są roztrzepane, rzucają mnóstwo pomysłów jednocześnie, a później zastanawiają się co proponowały, bo ilość ich pomysłów nie jest w stanie zapamiętać ich umysł. Często osoby nastawione na opcje korzystają z pomocy osób nastawionych na procedury, aby ich chaos, ktoś ogarnął i spisał wszystko co należy zrobić i ustalił logiczną kolejność.

Przykładowe pytania, które powinno się zadać, aby się dowiedzieć, kto jest jak nastawiony to:

  • Dlaczego wybrałeś tę pracę
  • Co skłoniło cię do przyjścia na to przyjęcie?
  • Dlaczego jeździsz akurat takim samochodem?
  • Dlaczego wybrałeś ten telefon?
  • etc…

Osoby nastawione na opcje zaczną się zachwycać nad cechami, które łatwo sprawdzić, będą wymieniały wartości, które są wg nich najważniejsze w danym zagadnieniu.

Natomiast osoby nastawione na procedury przedstawią argumenty, że sprawdziły, porównały, oceniły koszty, korzyści etc.

Żeby łatwiej się było komunikować obu metaprogramom, najłatwiej jest nie zmuszać drugiej strony do 100% udziału w sposób taki jak się chce, czyli jeśli preferujesz procedury to osobie nastawionej na opcje zaproponuj usystematyzowanie jego pomysłów i ocenę, które najlepiej wdrożyć. Jeśli jest na odwrót spytaj się osoby nastawionej na procedury, czy ma jakieś dane dotyczące zagadnienia lub zna jakieś rozwiązania podobnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge