optymistą

Jesteś optymistą? – Metaprogramy cz. II

W poprzednim wpisie pisałam czym są metaprogramy. I pierwsze rozróżnienie metaprogramów. Dzisiaj będę kontynuować temat, ale zanim do tego przejdę chciałabym w kilku słowach przypomnieć co to są te metaprogramy. Generalnie chodzi o to, że każdy człowiek posiada własną mapę postrzegania świata i zgodnie z tym ocenia rzeczywistość, dzięki znajomości metaprogramów możemy dowiedzieć się np tego, że nasz rozmówca ziewać lub źle reagować dokładnie w tym momencie kiedy próbujemy na siłę zmusić go do użycia innego metaprogramu niż preferuje. A teraz wróćmy do opisu kolejnych metaprogramów.

Od/Do, czyli czy jesteś optymistą czy pesymistą

Jak sama nazwa wskazuje osoby preferujące styl „od” ciągle będą uciekały od czegoś i robiły coś ze względu na możliwe negatywne konsekwencje niewykonania zadania.

Osoby nastawione „do” są odbierane jako osoby pozytywne, ponieważ dążą do osiągnięcia konkretnego celu.

Często osoby nastawione „od” pozornie maskują się stylem „do”, w takich wypadkach ukryty styl „od” trzeba wyciągnąć odpowiednimi pytaniami. Dzieje się tak najczęściej, kiedy osoba, albo nie zdaje sobie sprawy, że jest nacechowana „od” lub celowo stara się okazać entuzjazm pewnej sytuacji.

W książce NLP dla bystrzaków jest podany następujący przykład:

Osoba A: Co jest dla ciebie najważniejsze w pracy?

Osoba B: Mam poczucie bezpieczeństwa.

Osoba A: Co jest dla ciebie ważnego w bezpieczeństwie?

Osoba B: Nie muszę się martwić o to, z czego opłacę rachunki.

Osoba A: A co jest dla ciebie istotne w płaceniu rachunków?

Osoba B: Oznacza to, że nie mam długów

Dobrze jest  zadać pytania 3 krotnie. W powyższym przykładzie widać, że w dwóch pierwszych pytaniach osoba B jest nastawiona „do”, w 3 pytaniu zdradza ukrytą preferencję „od”. Dzieje się tak ponieważ obecnie dużo mówi się o pozytywnym nastawieniu i każdy przy pierwszym kontakcie stara się być optymistą.

O osobach nastawionych „od” można powiedzieć że mają wahania motywacji, ponieważ najpierw mają wysoką motywację, która później spada, po czym kiedy taka osoba widzi cofnięcie się w efektach przedsięwzięcia i wtedy znów motywacja nagle rośnie. Osoby nastawione „do” najczęściej potrafią utrzymać wysoką motywację ponieważ dążą cały czas do celu, a nie uciekają od problemów.

Ludzie używający metaprogramu „do” używają stwierdzeń: „dokonać”, „uzyskać”, „zdobyć”, „mieć”, „osiągnąć” oraz „włączyć”.

Ludzie używający metaprogramu „od” używają stwierdzeń takich jak: „uniknąć”, „usunąć”, „zapobiec”, „pozbyć się” i „rozwiązanie”.

W kontekście prawa przyciągania jest to chyba najważniejszy metaprogram ponieważ z niego wynika, czy generalnie myślimy pozytywnie, czy nie. A także pozwala zdiagnozować, czy w danym momencie jesteśmy nastawienie na jakiś cel „od” czy raczej na „do”. Jeśli sami siebie zdiagnozujemy w zakresie tego programy możemy zacząć szukać problematycznych przekonań.

A wy jakie macie bardziej nastawienie? Od czy do? Dany metaprogram ujawnia się, u was w większości dziedzin, czy w przypadku pojedynczych problemów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge