NLP

NLP – co to jest

Czym jest NLP? Dziedziną rozwoju osobistego, czy raczej czymś z pogranicza ezoteryki i sekciarstwa? Jeszcze niedawno zdecydowanie bardziej ochoczo ten dział rozwoju osobistego przydzielano do drugiej kategorii wraz z rzeczami takimi jak OOBE, świadomy sen czy wrażenia astralne.

Obecnie Polacy coraz częściej sięgają do podręczników NLP i publikacji na ten temat właściwie nie odróżniając tego tematu od innych zagadnień rozwoju osobistego. Nie moja rola rozstrzygać kwestii, czy NLP to dziedzina rozwoju osobistego, czy dział psychologii, a nawet dział autosugestii, a czasem poradników dla życiowych desperatów. Dla mnie NLP to coś ważnego, a żeby łatwiej było je omawiać sprecyzujmy co mam na myśli, zresztą już kiedyś obiecałam że napiszę o tym post.

NLP – definicja

NLP to programowanie neurolingwistyczne. Rozbijając tą nazwę na czynniki pierwsze mamy słowa: programowanie, neuro, lingwityczne.

Programowanie to proces projektowania, tworzenia i wdrażania czegoś. Opiera się głównie na teorii uczenia się. W odniesieniu do NLP, programowanie polega na wdrażaniu wzorców i postaw odbioru świata, a także kontaktu ze światem. Chodzi o to, że praktykując NLP jesteś w stanie wykazać się większą elastycznością w nadawaniu, przetwarzaniu i odbieraniu komunikatów (m.in. w trakcie rozmowy czy codziennych sytuacji)

Neurozapewne pierwsze twoje skojarzenie to system nerwowy lub coś co ma związek z umysłem. Jest to bardzo dobre skojarzenie, bo dokładnie o to tutaj chodzi. Chodzi o dostęp do umysłu i wszystkich szarych komórek, które się tam znajdują, włącznie z świadomością, podświadomością i nieświadomością (tak tak to wszystko wpływa na nasze zachowania bardziej lub mniej). Oprócz tego powinniśmy do naszego znaczenia neuro dorzucić wszystkie zmysły, które wysyłają powiadomienia naszemu umysłowi, który je przetwarza i dopiero zwraca gotową informację.

Lingwistyczne do niedawna był dla mnie to wyraz całkowicie obcy, wraz z postępem edukacji zaczął się kojarzyć z językiem i z mową. W NLP ten wyraz oznacza nic innego jak sposób w jaki ludzie używają języka, czyli jak się porozumiewają ze światem. Jak powszechnie wiadomo każdy codziennie wypowiada/wypisuje setki słów, czyli setki znaczeń, celem jest to żeby osoba odbierająca taki komunikat poprawnie go zrozumiała.

Po połączeniu znaczenia tych wszystkich słów wychodzi nam pełna definicja NLP, której złożoność ciężko opisać za pomocą kilku słów dlatego lepiej powstrzymam się od skróconej definicji, chciałabym żebyś zapamiętał, że NLP to dziedzina rozwoju osobistego zajmująca się elastycznością postrzegania świata.

4 filary NLP

W książce NLP dla bystrzaków spotkałam się po raz pierwszy z filarami NLP. Jest to koncepcja dosyć ciekawa dlatego też jej interpretację postanowiłam przytoczyć poniżej.

Filar 1: Relacja

Dzięki nauce NLP możemy dowiedzieć się jak budować bardzo trwałe relacje i jak zrywać relacje, których nie chcemy utrzymywać. Wszystkie umiejętności dotyczące relacji opierają się na sygnałach podświadomych dla osób, z którymi mamy kontakt. Wiedza NLP pozwala być bardziej asertywnym i nie dopuszczać do tworzenia relacji, które powodują tracenie czasu, a jednocześnie szybciej tworzyć relacje, na których nam zależy lub relacje krótkotrwałe.

Filar 2: Świadomość zmysłowa

Zapewne większość nas przebywając we względnie stabilnym otoczeniu przestaje odbierać pewne sygnały. Wyobraź sobie jak inne byłoby twoje życie kiedy codziennie wchodząc do własnego domu odbieralibyście mnóstwo nowych sygnałów, zupełnie jak w momencie kiedy wchodzicie do domu kogoś innego, nagle czujecie inny zapach, widzicie mnóstwo detali i generalnie w obcy, dla ciebie domu panuje całkiem inna atmosfera. Wyobraź sobie jak bardzo byłoby ciekawe twoje życie kiedy własnie takie małe rzeczy powodowałby że każdy dzień byłby inny.

Filar 3: Myślenie zorientowane na cel

Jest udowodnione naukowo, że umysł nie zna słowa „nie”. Najprostszym dowodem jest stwierdzenie Nie myśl teraz o różowych słoniach. A teraz proszę przyznaj się o czym nagle pomyślałeś, albo co chciałeś wyrzucić z umysłu? Różowe słonie oczywiście :). Posługując się tą wiedzą możesz mieć 100% pewność, że żeby mieć życie lepszej jakości musisz się nauczyć myśleć pozytywnie. Dlatego też jeśli chcesz coś osiągnąć musisz myśleć o celu, a nie o tym czego nie chcesz, bo nasza umysłowa machina zacznie ciągnąć cię tam gdzie nie chcesz być :).

Filar 4: Elastyczność zachowania

Elastyczność jest jednym z podstawowych czynników w obecnym świecie. Nie tylko w przypadku NLP, gdzie tak naprawdę jest podstawą nauki. Elastyczność przeważnie oznacza umiejętność dostosowania się. Tutaj mówiąc o elastyczności będę miała na myśli zrobienie czegoś inaczej niż miałeś w zwyczaju, skoro to co robiłeś do tej pory miało nie za ciekawe efekty. Naszym celem w byciu elastycznym jest postrzeganie sytuacji na wiele sposobów i w mgnieniu oka wybór takiej reakcji na tą sytuację, która będzie najbardziej właściwa i dzięki temu dostaniesz to czego chcesz.

W tym poście to tyle podstawowej wiedzy, wkrótce ją uzupełnię :).

Jeśli spotkałeś się dzisiaj po raz pierwszy z NLP napisz jakie wrażenie na tobie wywarło? Jeśli to twój kolejny kontakt to napisz jak wyglądało twoje pierwsze spotkanie i co skłoniło cię do dalszego czytania na ten temat.

2 myśli na temat “NLP – co to jest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge