zarządzanie czasem

Zarządzanie czasem przed komputerem

Zarządzanie czasem jest każdemu niezbędne i chyba to jest jedna z tych umiejętności, które powinni zacząć nauczać już w szkole podstawowej, zaś komputer to powszechny pożeracz czasu, aczkolwiek w dzisiejszym świecie również niezbędny do wykonywania wielu codziennych zadań do pracy czy do szkoły. Nad zjadaniem czasu można z łatwością zapanować. Używając popularnie dostępnych narzędzi, które zostały stworzone w celu ułatwienia życia.

Skonfiguruj pocztę

Obecnie każdy człowiek przeciętny ma co najmniej kilka maili, czasem w celach służbowych, a czasem po prostu w celach otrzymywania mniejszej ilości spamu i powiadomień na tzw. główny mail. Kiedyś nie doceniałam programów pocztowych, obecnie skonfigurowałam program Thunderbird, który przeciętnie oszczędza mi dziennie 5-10min na sprawdzanie maili (a dodam, że mam pospinane kilka maili na  każdym koncie przekierowaniami).

Przy założeniu, że w ciągu ostatnich 5-10 lat nazbierało mi się jakieś 20 maili, na które do tej pory spływają powiadomienia, albo inne ważne sprawy o kontach niegdyś zapomnianych, a które obecnie mogą mi się przydać moja konfiguracja skrzynki wyglądała tak, że sprawdzałam codziennie 4-5 maili na różnych platformach, pod które miałam podpięte kolejne 4-5 maili, których konfiguracja czasem się kaszaniła i trzeba było od nowa ustawiać przekierowania, czyt. przeciętnie raz na miesiąc, któreś konto nawaliło.

Dobra przy założeniu że kiedyś samo logowanie się na różne poczty i zerknięcie tylko na listę nieprzeczytanych zajmowało 5-10min + vat (maile, na które chciałam bądź musiałam poświęcić czas). To w skali tygodnia zbierała się ponad godzina czasu, który zmarnowałam, krótko mówiąc w tym czasie mogłam przeczytać rekreacyjnie 50-100 stron książki, na którą brakuje mi codziennie czasu.

Po skonfigurowaniu programu pocztowego, które w całości zajęło 3o minut sprawdzanie poczty zajmuje 2 minuty. Korzystam z tego systemu próbnie od 2 tygodni, a już zauważam poprawę mojej organizacji, a dodatkowo wystarczyło mi ustawienie sprawdzania poczty co 120 minut (a tym samym wyskakiwania powiadomień), żebym oparła się pokusie klikania co chwilę ikonki odśwież co marnuje kolejny czas. Dodatkowo opcja, którą muszę zrobić w jakiś luźniejszy weekend to sortowanie poczty i nadanie poszczególnym mailom lub autoresponderom odpowiednich etykiet żebym jednym spojrzeniem wiedziała czy dostałam coś ważnego czy po prostu kolejna reklama, którą mogę sprawdzić jak będę miała potrzebę.

Czytnik RSS

Czytałam ostatnio tutaj o wadze czytnika RSS. Żeby nie tłumaczyć całego tematu od początku do końca powiem po krótce co to jest. Czytnik RSS to program lub aplikacja automatycznie sprawdzająca, czy obserwowane przez nas strony dodały coś nowego. Osobiście praktykuję to wobec stron i blogów, czytałam, że także fora da się wrzucić do czytnika, jednak jeszcze nie dotarłam tak daleko.

W każdym razie opinie są podzielone wobec tego czy lepszy czytnik jako program czy aplikacja online. Ja wolę program ponieważ laptopa generalnie nie biorę tylko na zakupy a po za tym mi towarzyszy wszędzie, więc zawsze, kiedy mogę mieć chwilę czasu mogę zajrzeć do mojego czytnika. Jeśli ktoś korzysta częściej z smartfona lub tableta do czytania swoich ulubionych stron to zdecydowanie lepsza będzie wersja online.

Ja osobiście korzystam z programu QuiteRSS, dla osób wolących rozwiązanie online poleca się feedly, z którym nie miałam przyjemności. Jeśli chodzi o quiteRSS to ma polską wersję językową i możliwość przejścia jednym kliknięciem to otwarcia wpisu w przeglądarce zewnętrznej (czyli np chromie, operze, mozilli).

Mnie osobiście RSS służy do dwóch rzeczy, do subskrybcji interesujących mnie blogów i stron, albo blogów, które jakoś mnie zainteresowały, ale chciałam do czegoś wrócić mimo że np nie są prowadzone od kilku miesięcy.

Dlaczego oszczędza to czas? Przede wszystkim zarządzanie czasem sprowadza się tutaj do nie odświeżania kilka razy dziennie ulubionych stron, po za tym tzw. przypinanie kart to rozwiązanie dość tymczasowe w przeglądarce i rzeczy, do których chce się wrócić robią taki bałagan że przestaje się znajdywać najpilniejsze rzeczy. Każdy program RSS tak samo jak programy pocztowe umożliwia dodanie folderów i etykiet więc jeśli są rzeczy ważniejsze od wszystkiego innego można to bez problemu zaznaczyć.

Kontrola aplikacji

Nie będę może dzisiaj się szczegółowo rozwodzić nad aplikacjami, które blokują dostępy do stron lub programów, które używamy bo wg mnie jest co najmniej głupotą blokowanie samemu sobie dostępu do pewnych stron, ale można zainstalować wtyczkę choćby do Chrome, która po prostu sprawdzi gdzie ile czasu spędzamy. Ja korzystam do tego celu z RescueTime, który sprawia, że czasem strasznie się wstydzę 🙁 Np. w ostatnim tygodniu poświęciłam łącznie 52h na korzystanie z komputera, w tym 8h na facebooka, 6h na bloga, łącznie 8h na pakiet office, 3h na program do video (treningi) i  mnóstwo innych pozycji.

Program jest na tyle skrupulatny, że liczy strony, które są aktywne, czyli powiedzmy idziemy zaparzyć kawę a komputer został zostawiony na facebooku do naszej niechlubnej statystyki jest doliczony jedynie czas, w którym komputer myśli że jest aktywny tz. najczęściej do przejścia w stan uśpienia, najczęściej 5-10 minut. Zainstalowanie tego programu niestety wiąże się z rejestracją, ale dzięki temu mamy dostęp do statystyk, które możemy przejrzeć nawet do kilku sekund przeglądania czegoś. Dużą wadą jest średnia kwalifikacja programów i stron do poszczególnych kategorii dlatego przeważnie efektywność wychodzi zła. Jednak dla osoby, którą zobaczenie takich statystyk motywuje jest świetna. Ja np. przez ten program postanowiłam poszukać sposobu na facebooka, ale nie mam narazie pomysłu ponieważ najczęściej rozmawiam z ludźmi za pomocą tego medium, jednak pewnie znajdę na tą zmorę sposób i wtedy dowiem się ile tak naprawdę spędzam czasu oglądając śmieszne filmiki wrzucone przez znajomych a ile poświęcam na rozmowę.

Na dziś to tyle. myślę że dzisiaj przedstawiłam najważniejsze 3 narzędzia, które pomagają zarządzać własnym czasem online. Wkrótce pewnie jeszcze poszerzę temat i będzie to związane z tym, że co chwilę testuję nowe metody.

Generalnie pożeranie czasu przed komputerem wynika z ciągłego odświeżania stron, które lubimy dlatego powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia subskrybcji, które da się skroić do na nasze potrzeby. Pamiętajcie również, że czas poświęcony w 100% wykonywaniu 1 czynności pozwala na efektywniejszą pracę online, nie zawsze wykonanie 2-3 zadań jednocześnie jest krótsze niż skupienie się w całości na każdym z osobna.

Jeśli macie jakieś pytania do moich metod, albo sami macie jakieś szybkie sposoby na radzenie sobie z komputerowymi pożeraczami czasu napiszcie w komentarzach. Zapraszam do dyskusji 🙂

3 myśli na temat “Zarządzanie czasem przed komputerem

  1. Czytniki RRS to naprawdę fajna sprawa. Ja prowadzę bloga przez blogspot i na tym jest taki czytnik. Ty możesz obserwować inne blogi i oni mogą ciebie poprzez dodanie twojego adresu, albo przez wejście z twojej strony przez gadżet. Fajne jest to, że można dodawać strony nie tylko z blogspota, ale wszystkie. Ciebie też sobie dodałam, bo chociaż jestem pierwszy raz to jest tu bardzo ciekawie 🙂
    Wcześniak i co dalej ostatnio opublikował…Kiedy i jak wprowadzać grudki do diety wcześniakaMy Profile

    1. Dziękuję za miłe słowa. Czytnik z którego ja korzystam pozwala dodać stronę jedynie przez skopiowanie jej adresu, czytnik sam znajduje kanał rss co jest dużym ułatwieniem szczególnie, gdy blogerzy zaczęli masowo usuwać tą opcję z widżetów. Generalnie idea jest taka, żeby nie trzeba było odświeżać kilka razy dziennie uluubionych stron, a sprawdzać takie informacje w jednym miejscu. 🙂
      Ania 🙂 ostatnio opublikował…Zarządzanie czasemMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge