optymistą

Pamiętaj by stworzyć miejsce do pracy

Witajcie. Nie było mnie bardzo długo, 10 miesięcy. Ilość obowiązków mnie przerosła i niestety nie umiem obiecać, że od dziś moje wpisy będą pojawiały się regularnie. Zmieniło się u mnie dużo, ale więcej rzeczy jest stałych. Jednak wracając do tematu wpisu.

Chciałabym dzisiaj napisać kilka słów o tym dlaczego ważne jest w domu miejsce do pracy z prawidłową z punktu widzenia ergonomii pozycją do siedzenia

Skąd potrzeba stworzenia miejsca do pracy

Odkąd mam wyremontowane mieszkanie nie dorobiłam się porządnego biurka, a jedynym miejscem gdzie mam względnie prawidłową pozycję przebywania przed komputerem jest kuchenny stół, ale komu chciałoby się maszerować z komputerem i książkami do kuchni? Dlatego najczęściej z komputera korzystam leżąc na kanapie w salonie (bo tam mam komputer i inne rzeczy na wyciągnięcie ręki).

Po za tym remontując mieszkanie nawet nie myślałam o tym żeby przewidzieć miejsce na biurko. No dobra myślałam o biurku, jednak wiele osób odradzało mi marnowanie przestrzeni na taki mebel. Teraz żałuję!

Brak biurka, czyli miejsca do pracy = o wiele niższa efektywność!

Nie po to projektanci mebli siedzą i rysują, a później testują miesiącami meble, żeby każdy w domu miał rozkładaną kanapę, stolik i telewizor. Każdy mebel po coś jest. A biurko lub jakikolwiek inny stolik pod który swobodnie zmieści się krzesło można zmienić w miejsce do pracy.

Po co tworzyć miejsce do pracy

Każdy z nas, a przynajmniej znaczna większość używa internetu do komunikacji ze światem w dwojaki sposób. Pierwszy sposób to jest sposób komunikacji rozrywkowy. Siedzenie na facebooku, wrzucanie zdjęć, bądź przeglądanie sklepów internetowych. Jednak przychodzi czas kiedy trzeba zrobić na komputerze coś do czego trzeba się skupić. Wtedy zaczynają się schody, zerkanie na inne karty żeby zobaczyć tylko na chwilkę, a później to skończę, a baterii brakuje, a nie chce mi się szukać kabla i tak dalej i tak dalej. Znacie te wymówki? To dobrze bo ja też.

Tutaj kłania się zarządzanie czasem przed komputerem, ale także wykorzystanie faktu, że nasz umysł kojarzy pewne pozycje z konkretnymi sytuacjami. Np. siedzenie na kanapie, bądź leżenie na kanapie zawsze kojarzy z relaksem, zaś siedzenie prosto na krześle kojarzy ze skupieniem się. Oczywiście można to programować, tak jak każdy programuje swoje mapy świata w NLP.

Naprawdę siedzenie prosto, a przynajmniej całkiem inaczej niż wtedy gdy się relaksujemy umożliwi przestawienie mózgu z trybu relaksu na inny tryb zaledwie w ciągu kilku sekund, jest to udowodnione naukowo.

Oprócz normalnej, ergonomicznej pozycji do siedzenia warto w miejscu do pracy mieć takie podstawy jak: notatnik, długopis, segregator i trochę przestrzeni. Warto również o ile jest taka możliwość posiadać tablice korkową lub magnetyczną gdzie dało by się powiesić co ważniejsze rzeczy.

A co jeśli wiecie, że w domu nie ma szans popracować? A większość rzeczy jesteście w stanie zrobić mobilne? Bierzecie komputer, teczkę z niezbędnymi rzeczami i wychodzicie gdzieś gdzie nikt was nie znajdzie. Do biblioteki, do kawiarni bądź po prostu ukrywacie się u znajomych, którzy dadzą wam wasz święty spokój.

Ja mając teraz napisanie pracy licencjackiej i inżynierskiej robię dokładnie w ten sam sposób, pakuję do reklamówki moją literaturę i jadę do biblioteki akademickiej i siedzę tam 5-6h aż napiszę conajmniej kilka stron. Wyłączam najczęściej internet, a szukając czegoś nowego do pracy korzystam z komputerów bibliotecznych.

Dlatego zapamiętajcie. Spokojne miejsce do pracy jest jednym z ważniejszych miejsc w domu, a dla osób muszących dużo pracować w domu jest zapewne tak samo ważne jak sypialnia :).

Jedna myśl na temat “Pamiętaj by stworzyć miejsce do pracy

1. Miejsce pracy jest dla mnie najważniejsze. Zanim się za coś zabiorę, starannie przygotowuję stanowisko. Dzięki temu dużo szybciej wykonuję zaplanowane prace. Biurowe sprzęty zawsze ustawiam na swoim miejscu, komputer stoi daleko i w takiej pozycji, by nie męczyć oczu. Dużo czasu przy nim spędzam, więc to istotne. Co pewien czas robię sobie przerwę. Czasem wykonam kilka prostych ćwiczeń. Wszystko w trosce o zdrowie.